Menu

 

 

 

 

I vincitori degli Ignatz Awards 2020

  • Pubblicato in News

Sono stati annunciati i vincitori per i prestigiosi Ignatz Awards 2020 della Small Press Expo che quest'anno si è svolta online. Di seguito l'elenco con i vincitori in grassetto.

Outstanding Artist

  • Ana Galvañ – Press Enter to Continue
  • Rosemary Valero-O’Connell
  • Tianran Qu – Slices of Life 100 Comic Montage
  • Michael DeForge – Familiar Face
  • Katie Hicks – Guts

Outstanding Anthology

  • Dates III – edited by Zora Gilbert & Cat Parra
  • Be Gay, Do Comics – edited by The Nib
  • LAAB Magazine #4 – edited by Ronald Wimberly & Joshua O’Neill
  • The Anthology of Mind – Tommi Musturi
  • Sweaty Palms Volume 2 – Sage Coffey

Outstanding Collection

  • GLEEM – Eddy Carrasco
  • Glenn Ganges in: The River at Night – Kevin Huizenga
  • Inappropriate – Gabrielle Bell
  • Slices of Life: 100 Comic Montage – Tianran Qu
  • The Complete Works of Fante Bukowski – Noah Van Sciver

Outstanding Comic

  • Cosmoknights – Hannah Templer
  • My Dog Ivy – Gabrielle Bell
  • Cry Wolf Girl – Ariel Ries
  • Theth Tomorrow Forever – Josh Bayer
  • Mooncakes – Wendy Xu & Suzanne Walker

Outstanding Graphic Novel

  • Hot Comb – Ebony Flowers
  • Pittsburgh – Frank Santoro
  • Skip – Molly Mendoza
  • How I Tried to be a Good Person – Ulli Lust
  • This Was Our Pact – Ryan Andrews

Outstanding Minicomic

  • The Gulf – Nguyen Nguyen
  • Chapter Two – Keren Katz
  • Canvas – Theo K. Stultz
  • I Feel Weird #4 – Haleigh Buck
  • Black Hole Heart – Cathy G Johnson

Outstanding Online Comic

  • I Exist – Breena Nuñez
  • Like the Tide – Isabella Rotman
  • SUPERPOSE – Joe Seosamh & C. Anka
  • Gabby Schulz (@gabbyschulz)
  • Witchy – Ariel Ries

Outstanding Series

  • The Misplaced – Chris Callahan
  • Fizzle – Whit Taylor
  • SUPERPOSE – Joe Seosamh & C. Anka
  • kuš! – kuš! komiks
  • Frontier – Youth in Decline

Outstanding Story

  • The Lab – Allison Conway
  • The Hard Tomorrow – Eleanor Davis
  • The Weight #9 – Melissa Mendes
  • “Little Red Riding Hood” – Inappropriate – Gabrielle Bell
  • BTTM FDRS – Ezra Daniels & Ben Passmore

Promising New Talent

  • AJ Dungo
  • Sylvia Nickerson
  • Theo Stultz
  • Emil Wilson
  • Andrew Lorenzi
Leggi tutto...

Le nomination per gli Ignatz Awards 2018

  • Pubblicato in News

Sono state annunciate le nomination per i prestigiosi Ignatz Awards 2018 dalla Small Press Expo. La cerimonia di premiazione è prevista per il 16 settembre. Di seguito l'elenco con le candidature.

OUTSTANDING ARTIST
Yvan Alagbé – Yellow Negroes and Other Imaginary Creatures
Ivy Atoms – Pinky & Pepper Forever
Tommi Parrish – The Lie and How We Told It
Richie Pope – The Box We Sit On
Sophie Standing – Anxiety is Really Strange


OUTSTANDING COLLECTION
Beirut Won’t Cry – Mazen Kerbaj
Blackbird Days – Manuele Fior
Language Barrier – Hannah K. Lee
Sex Fantasy – Sophia Foster-Dimino
Super Late Bloomer: My Early Days in Transition – Julia Kaye


OUTSTANDING ANTHOLOGY
La Raza Anthology: Unidos y Fuertes – ed. by Kat Fajardo & Pablo Castro
Comics for Choice – ed. by Hazel Newlevant, Whit Taylor and Ø.K. Fox
Ink Brick #8 – ed. by Alexander Rothman, Paul K. Tunis, and Alexey Sokolin
BOTTOMS UP! Tales of Hitting Rock Bottom – ed. by J.T. Yost
Lovers Only – ed. by Mickey Zacchilli


OUTSTANDING GRAPHIC NOVEL
Why Art? – Eleanor Davis
Run for It: Stories of Slaves Who Fought for Their Freedom – Marcelo D’Salete
Uncomfortably Happily – Yeon-sik Hong
The Lie and How We Told It – Tommi Parrish
Anti-Gone – Connor Willumsen


OUTSTANDING SERIES
Ley Lines – Czap Books
Nori – Rumi Hara
Bug Boys – Laura Knetzger
Gumballs – Erin Nations
Frontier – Youth in Decline


OUTSTANDING MINICOMIC
Dog Nurse – Margot Ferrick
Greenhouse – Debbie Fong
Common Blessings & Common Curses – Maritsa Patrinos
Mothball 88 – Kevin Reilly
Say It With Noodles: On Learning to Speak the Language of Food – Shing Yin Khor


OUTSTANDING COMIC
Recollection – Alyssa Berg
How to Be Alive – Tara Booth
Hot Summer Nights – Freddy Carrasco
Whatsa Paintoonist? – Jerry Moriarty
Baopu – Yao Xiao


OUTSTANDING ONLINE COMIC
Woman World – Aminder Dhaliwal
The Wolves Outside – Jesse England
A Fire Story – Brian Fies
Lara Croft Was My Family – Carta Monir
A Part of Me is Still Unknown – Meg O’Shea


PROMISING NEW TALENT
Yasmin Omar Ata – Mis(h)adra
Tara Booth – How to Be Alive
Xia Gordon – The Fashion of 2004
Rumi Hara – Nori and the Rabbits of the Moon
Tommi Parrish – The Lie and How We Told It


OUTSTANDING STORY
Yellow Negroes and Other Imaginary Creatures – Yvan Alagbé
Why Art? – Eleanor Davis
Rhode Island Me – Michael DeForge
How the Best Hunter in the Village Met Her Death – Molly Ostertag
The Lie and How We Told It – Tommi Parrish

Leggi tutto...

I vincitori degli Ignatz Awards 2017

  • Pubblicato in News

Alla Small Press Expo 2017 sono stati assegnati, come di consueto, i prestigiosi Ignatz Awards, premi che vengono assegnati alle eccellenze fumettistiche di piccole case editrici o di progetti creator-owned pubblicati da grandi editori. Li trovate qui di seguito in grassetto.

Outstanding Artist

    Pablo Auldadell – Paradise Lost (Pegasus Books)
    Emil Ferris – My Favorite Thing is Monsters (Fantagraphics)
    Manuele Fior – The Interview (Fantagraphics)
    Karen Katz – The Academic Hour (Secret Acres)
    Barbara Yelin – Irmina (Self Made Hero)


Outstanding Anthology

    ALPHABET: The LGBTQAIU Creators from Prism Comics – edited by Jon Macy and Tara Madison Avery (Stacked Deck Press)
    Comic Book Slumber Party’s Deep Space Canine – edited by Hanhah K. Chapman (Avery Hill)
    ELEMENTS: Fire – An Anthology by Creators of Color – edited by Taneka Stotts (Beyond Press)
    POWER & MAGIC: The Queer Witch Comics Anthology – edited by Joamette Gil (P&M Press)
    Spanish Fever: Stories by the New Spanish Cartoonists – edited by Javier Olivares & Santiago Garcia (Fantagraphics)


Outstanding Collection

    Boundless – Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
    The Complete Neat Stuff – Peter Bagge (Fantagraphics)
    Hip Hop Family Tree, Vol. 2 – Ed Piskor (Fantagraphics)
    Johnny Wander: Our Cats Are More Famous Than Us – Ananth Hirsh, Yuko Ota (Oni Press)
    Time Clock – Leslie Stein (Fantagraphics)


Outstanding Graphic Novel

    Band for Life – Anya Davidson (Fantagraphics)
    Eartha – Cathy Malkasian (Fantagraphics)
    March: Book 3 – John Lewis, Nate Powell, Andrew Aydin (Top Shelf)
    My Favorite Thing is Monsters – Emil Ferris (Fantagraphics)
    Tetris – Box Brown (First Second)


Outstanding Story

    Diana’s Electric Tongue – Carolyn Nowak (self published)
    March: Book 3 – John Lewis, Nate Powell, Andrew Aydin (Top Shelf)
    My Favorite Thing is Monsters – Emil Ferris (Fantagraphics)
    “Small Enough” from Diary Comics – Dustin Harbin (Koyama Press)
    “Too Hot to Be Cool” from Elements– Maddie Gonzales – (Beyond Press)


Promising New Talent

    Kelly Bastow – Year Long Summer (self published)
    Margot Ferrick – Yours (2D Cloud)
    Aud Koch – “Run” from the Oath Anthology (Mary’s Monster)
    Isabella Rotman – Long Black Veil (self-published)
    Bianca Xunise – Say Her Name (self-published)


Outstanding Series

    Chester 5000 – Jess Fink (self-published)
    Crickets – Sammy Harkham (self-published)
    Frontier – edited by Ryan Sands (Youth in Decline)
    Maleficium – Sabin Cauldron (self-published)
    The Old Woman – Rebecca Mock (self-published)


Outstanding Comic

    Canopy – Karine Bernadou (Retrofit/Big Planet)
    Libby’s Dad – Eleanor Davis (Retrofit/Big Planet)
    Public Relations #10 – Matthew Sturges, Dave Justus, Steve Rolston, Annie Wu (1First Comics)
    Sunburning – Keiler Roberts (Koyama Press)
    Your Black Friend – Ben Passmore (Silver Sprocket)


Outstanding Minicomic

    The Man Who Came Down the Attic Stairs – Celine Loup
    Our Tale of Woe – Keren Katz & Geffen Refaeli
    Reverse Flaneur – M. Sabine Rear
    Same Place Same Time – Ann Xu
    Tender Hearted – Hazel Newlevant


Outstanding Online Comic

    Disability in the Age of Trump – Amanda Scurti: https://thenib.com/disability-in-the-age-of-trump
    The Meek – Der-Shing Helmer: http://www.meekcomic.com
    Normal Person/Maine Vacation – Lauren Weinstein: https://www.villagevoice.com/2017/01/25/cartoon-normel-person-16/ and http://muthamagazine.com/2016/08/lauren-weinsteins-perfect-maine-vacation-a-comic-about-what-we-remember/
    That’s Not Who We Are – Mike Dawson: https://thenib.com/that-s-not-who-we-are
    Woman World – Aminder Dhaliwal: https://womanworld.tumblr.com

Leggi tutto...

I vincitori degli Ignatz Awards 2016

  • Pubblicato in News

Durante la Small Press Expo sono stati annunciati i vincitori degli Ignatz Awards 2016, premi che vengono assegnati alle eccellenze fumettistiche di piccole case editrici o di progetti creator-owned pubblicati da grandi editori. I giurati erano Tony Breed, Summer Pierre, Keiler Roberts, C. Spike Trotman, e J.T. Yost. Ecco i nomi dei vincitori:

Outstanding artist
Daniel Clowes, for “Patience”
Ryan Heshka, for “Mean Girls Club”
Kevin Huizenga, for “Ganges”
Noah Van Sciver, for “Disquiet”
Tillie Walden, for “The End of Summer”

Outstanding anthology or collection
“Beverly,” by Nick Drnaso
“Beyond: The Queer Sci Fi and Fantasy Anthology,” edited by Sfé R. Monster and Taneka Stotts
“The Complete Wimmen’s Comix,” edited by Trina Robbins
“Killing and Dying,” by Adrian Tomine
“Step Aside Pops,” by Kate Beaton

Outstanding graphic novel
“Hot Dog Taste Test,” by Lisa Hanawalt
“Nod Away,” by Josh Cotter
“Sick,” by Gabby Schulz
“Soldier’s Heart,” by Carol Tyler
“Trashed,” by Derf Backderf

Outstanding story
“The Hunter,” by Joe Sparrow
“Killing and Dying,” by Adrian Tomine
“Megg & Mogg in Amsterdam” from Megg & Mogg in Amsterdam and Other Stories, by Simon Hanselmann
My Hot Date, by Noah Van Sciver
“Shrine of the Monkey God,” by Kim Deitch from Kramers Ergot 9

Promising new talent
Kevin Budnik, for “Handbook”
Maia Kobabe, for “Tom O’Bedlam”
Sara Lautman, for “The Ultimate Laugh, Grape Nuts”
Carolyn Nowak, for “Radishes”
Tillie Walden, for “I Love This Part”

Outstanding series
“Cartozia Tales,” edited by Isaac Cates
“Demon,” by Jason Shiga
“Ganges,” by Kevin Huizenga
“Megg & Mogg & Owl,” by Simon Hanselmann
“Powdered Milk,” by Keiler Roberts

Outstanding comic
“As the Crow Flies,” by Melanie Gillman
“Be Good,” by John Martz
“Fantasy Sports No. 1,” by Sam Bosma
“Patience,” by Daniel Clowes
“Shrine of the Monkey God,” by Kim Deitch from Kramers Ergot 9

Outstanding minicomic
“The Experts,” by Sophie Franz
“Laffy Meal,” by Pranas T. Naujokaitis
“Maps to the Suns,” by Sloane Leong
“Radishes,” by Carolyn Nowak
“The Unofficial Cuckoo’s Nest,” by Luke Healy

Outstanding online comic
“A Cartoonist’s Diary” [tcj.com], by Rina Ayuyang
“Just Doing My Job” [muthamagazine.com], by Gynnis Fawkes
“Octopus Pie” [octopuspie.com], by Meredith Gran
“A Small Revolution” [revolution.boumerie.com], by Samantha Leriche-Gionet (AKA “Boum”)
“Vattu” [rice-boy.com], by Evan Dahm

Leggi tutto...
Sottoscrivi questo feed RSS

Questo sito o gli strumenti terzi da questo utilizzati si avvalgono di cookie necessari al funzionamento ed utili alle finalità illustrate nell'informativa estesa.
Per saperne di più o negare il consenso a tutti o ad alcuni cookie, consulta l'informativa estesa.